Mühendislerimizi arayın

Yerden Isıtma

Yerden Isıtma

Sağladığı faydalardan dolayı yerden ısıtma sistemleri, diğer türlerin biraz daha önünde yer almaktadır. Bu ısıtma sistemlerinin en önemli özelliği ısıyı dahil olduğu atmosfere kusursuz derecede eşit ve adil bir şekilde dağıtabilmesidir. Böylece mekanı çok daha boyutlu ve işlevsel kullanabilirsiniz. Yaşam kalitenizi önemli ölçüde arttıran yerden ısıtma teknolojisi, farklı türlerdeki vanalara oldukça kolay bir şekilde uyum sağlayabilir. Termostatik ve otomatik vanaları buna örnek olarak gösterebiliriz. Aynı zamanda, ısı kaybını önlediği için %100 performans ile çalışarak tasarruf etmenize de katkıda bulunacaktır. Bursay Mühendislik olarak yılların vermiş olduğu bilgi, birikim ve ustalıkla tüm alttan ısıtma sistemlerinizde çözüm ortağıyız.

Yerden Isıtma
(Alttan Isıtma) Nedir?

Yerden ısıtma sisteminin bugün evlerde, villalarda, ofislerde, büyük otellerde rahatlıkla kullanılabildiğini görebilirsiniz. Uygulama alanlarında zemine izolasyon malzemesinin üzerine plastik borular döşenir ve bu borulardan sıcak su geçirilir. Sistem içerisinde bu işlem belirli alanlara yerleştirilmiş kollektörler yardımıyla sağlanır.

Yerden ısıtma teknolojisi, büyük alanları eşit bir şekilde ısıtması açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Uzun ömürlü kullanım sunmasının yanı sıra oldukça pratik ve sağlıklı olan sistemin döşemesi, profesyonel ekiplerce kurulmalıdır. Ana dağıtıcı ve borular ise sistem içerisinde birçok farklı kaynaktan faydalanabilir.

Yerden ısıtma bilgileri

Yerden ısıtma sistemleri son dönemlerde ciddi bir ivme yakalamıştır. Ancak esasen bu ısınma sistemi aslında uzun yıllardan bu yana kullanılıyor. Ülkemiz de dahil olmak üzere Dünya çapında bu özel ısınma sistemi teknoloji ile adapte olarak yeniden gündemde yerini aldı.

Bu sistemin verimli olması, maliyetinin düşük ve en önemlisi pek çok mekanda uygulanabilir olması onu daha cazip bir hale getirmiştir. Bu sistemin zaman içerisinde teknolojiyle beraber kabuk değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Yerden ısıtma bilgileri

Yerden Isıtma Sistemi Kullanım Alanları

Yerden ısıtma polimer boruların kullanıldığı bir sistem olarak birbirinden farklı pek çok alanda rahatlıkla uygulanabilir. Burada yapının ne olduğundansa ne aşamada olduğu çok daha önemli bir faktördür

Günümüzde bu tip ısıtma sistemleri camilerde, dairelerde, hastanelerde, hamamlarda ve havuzlarda kullanılıyor. Aynı zamanda kombi, güneş enerjisi ve ısı pompası gibi sistemlerle kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

Tüm bunlara ek olarak kullanıcılar tarafından merak edilenlerden biri de “Yerden ısıtma üzerine ne döşenir” sorusudur. Yerden ısıtma sistemi için herhangi bir zemin kısıtlaması bulunmuyor. Yani doğal taslardan fayanslara, mermerden parkeye kadar tüm zemin tercihlerinizde kusursuz çalışacaktır. Bu nedenle kendinizi tercih konusunda kesinlikle kısıtlamanıza gerek kalmamaktadır.

Yerden Isıtmada Ne Tür Malzemeler Tercih Edilmektedir

Yerden ısıtma sistemlerinin döşenmesi sırasında farklı işlevlere sahip olan materyallere başvurulur. Bu malzemeler arasında en kıymetlisi ise doğal olarak ısıtma borularıdır. Isıtma boruları ne kadar kaliteli ise sistem de o kadar iyi çalışmaktadır.

Sıcak suların tamamı, çapları 14 ile 20 mm arasında değişen bu boruların içerisinden geçer. Bu da sistemin uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Diğer taraftan 5 cm yüksekliğe sahip modülasyon panelleri de yerden ısıtma uygulamasının önemli bir parçası olarak görülmektedir.

yerden ısıtma avantajları

Bu paneller yardımıyla ısı yalıtımı sağlanır. Malzemelerin tamamı zeminin altında yer aldığı ve sağlam bir şekilde gizlendiği için de birisinin görmesi ya da fark etmesi mümkün değildir. Bu sayede kullanıcılar yalnızca zeminin üstünde yer alan dağıtım kutusunu görebilirler.

Kollektörler kendi içlerinde termometre, doldurma musluğu, ana vana ve plaket gibi materyallere sahiptir. Tüm bu önemli materyallerin yanı sıra köşe düzeltme aparatları, boru tutucuları, sinyal güçlendirici ve kolon hattı gibi malzemeler de yerden ısıtma sisteminin yapı taşlarıdır.

Yerden Isıtma Sistemi Ne Şekilde Çalışır?

Bütün yerden ısıtma tesisatlarında ana mantık, atmosferik ısı ihtiyacının doğrudan zemin üzerinden beslenmesidir. Amaçlanan ise tüm mekanda eşit ısı yayılımını sağlamaktır. Sistemin omurgasını oluşturan ısıtıcı borular, modülasyon panellerinden destek alarak zeminin altına inşaat aşamasındayken yerleştirilir.

Su merkezi ısıtıcı tarafından ısıtılarak, depoda toplanır ve katlar arasında yer alan kollektörler tarafından devir daim yoluyla borulara aktarılırlar. Termostatlar bu aşamada ortam sıcaklığını istenen seviyeye çekerler ve manuel ya da otomatik olarak kontrol edilebilirler.

Yerden ısıtma tesisatında sıcaklıklar genel olarak 28 °C ile 36 °C arasında sabitlenir. Sağlıklı ve istikrarlı bir sistem olarak tercih edilen bu uygulama, ne kadar geniş olursa olsun her alan da başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Sistemin devreye girmesi birkaç saat sürebileceğinden, kapatılmamasını ve belirli bir seviyede çalıştırılmasını tavsiye ediyoruz.

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları

Yerden ısıtma teknolojisinden faydalanan kullanıcılar birçok avantaja sahip olurlar.

• En önemlisi maliyetleri oldukça makul düzeydedir. Özellikle m2 fiyatı üzerinden değerlendirildiğinde diğer sistemle kıyasla çok daha uygundur.

• Toz ve bakteri oluşumuna engel olarak yaşam alanlarınız sağlıklı hale getirir.

• Isıyı odanın her yerine eşit olarak dağıtır.

• Yerden ısıtma sistemleri diğer ısıtma sistemleri ile kıyaslandığında %20 daha tasarrufludur.

• Dekorasyonlarınızda size engel olmaz.

Yerden ısıtma ile alakalı aklınıza takılan her soruyu Bursay Mühendislik olarak cevaplamak için hazırız.

• Bir insanın sağlıklı olması için etrafında bulunan hava sıcaklığı 20 ile 22 °C’dir. Ayak taban yüzeylerinin ise 23-25 °C olarak tutulması en idealidir. Bu sayede bu aralıkta tutulması istenen ayak taban sıcaklığına yakın bir döşeme ısısı konforunuzu arttıracak ve sağlıklı bir ortam sunacaktır.

• Katlar arasında ısı yalıtımını sağlar.

• Yapılan doğru hesaplamalar ışığında insan anatomisine uygun üniform yaşama alanı sunar.

Yerden Isıtma Mı Yoksa Petek Isıtma Mı Tercih Etmeliyim

Yerden ısıtma sistemleri yeni yeni alıştığımız ısınma şeklidir. Peki, yerden ısıtma mı yoksa petek ısıtma mı tercih etmeliyim? Bu sorunun cevabını bulmak için iki ısınma şeklini de incelemeliyiz. Yerden ısıtma sistemlerinin en yüksek verimde çalışabilmesi için 55 derece ısı yeterli gelir. Fakat petek ısınma sistemlerinde bu sayı 90 dereceye kadar çıkar. Bu yüzden yerden ısıtma sistemleri petek ısıtma sistemlerine göre daha tasarrufludur. Bunun yanında petek ısıtmanın verdiği sıcaklık uzun süre duramazken yerden ısıtma sistemlerinin verdiği ısı daha uzun şekilde ortamda kalır.

Servis Desteğini Neden Bizden Almalısınız?

Bursay Mühendislik olarak bizi tercih ederseniz, her zaman hızlı ve kalıcı çözümler alırsınız. Firmamız uzun yıllardır kombi servisi işlemini gerçekleştirdiği müşterileri ile her zaman memnuniyeti yaşatmıştır. Bu nedenle gittikçe genişleyen ailemizle, yıllar geçtikçe hizmet kalitemizi arttırmaya devam ediyoruz.

Sizde oldukça uzun olan mutlu müşteri portföyümüzde yerinizi almak istiyorsanız, garanti süresi dolmuş her marka ve model kombiniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detaylı kombi servisi fiyatı hakkında en kısa sürede bize ulaşarak vakit kaybetmeden kombi bakım ve tamirat işlemlerinizi uzman ekibimize yaptırabilirsiniz.